دفتر امور خانواده و بانوان
اولين صورت جلسه كارگروه تخصصي بانوان و خانواده شوراي برنامه ريزي و توسعه استان
اولين صورت جلسه كارگروه تخصصي بانوان و خانواده شوراي برنامه ريزي و توسعه استان

اولين صورت جلسه كارگروه تخصصي بانوان و خانواده شوراي برنامه ريزي و توسعه استان

شماره دعوت نامه

4971/15/83

 تاريخ دعوت نامه

 3/2/1396

شماره جلسه در سال جاري

اولين  كارگروه تخصصي بانوان و خانواده

 محل برگزاري جلسه :

 سالن شماره يك استانداري

دستور كار جلسه:

-تشريح و تبيين برنامه ها ، اقدامات اجرايي و قانوني دستگاههاي اجرايي عضو كارگروه در جهت تحقق حقوق كودك

 

اولين  كارگروه تخصصي زنان و خانواده  يك شنبه 3/2/96 به رياست آقاي خجسته پور معاون سياسي ، امنيتي و اجتماعي در سالن شماره يك استانداري برگزار گرديد  در اين جلسه معاون سياسي امنيتي و اجتماعي استاندار  گفت :  ايجاد جامعه سلام  نيازمند تمهيدات لازم جهت برخوداري همه كودكان از آموزشهاي لازم است .

 معاون سياسي ، امنيتي و اجتماعي استاندار با اشاره به اينكه آموزش از هنگام تولد شروع مي شود افزود: پر اهميت  ترين سرمايه گذاري  براي كودكانمان توجه به سالهاي اوليه كودكي و آشنايي  آنان  با موازين ديني و هنجارها  وعرف جامعه است .

خجسته پور تصريح كرد:  رشد كودكان داراي ابعاد  جسمي ، عاطفي، ذهني ، اجتماعي  و معنوي است و مي بايست  به همه  آنها همزمان توجه كرد.

 وي با بيان اينكه استان لرستان به دليل بافت  سنتي و طايفه اي ،  معضل خاصي در زمينه  حقوق كودكان ندارد گفت : انتظار مي رود  در اين  كار گروه  اعضاء با برنامه ريزي هاي مدون و انديشمندانه  جهت شناسايي  معضلات  آن را بعنوان آغاز مسير در نظر گرفته و جهت رفع آن اقدام نمايند.

 در ادامه آقاي الوندي رئيس كنوانسيون حقوق كودك وبين الملل  وزارت دادگستري با اشاره به بن مايه هاي ديني در مورد حقوق كودكان  گفت :حدود 216 آيه قرآن كريم مستقيم و غير مستقيم در مورد كودكان  آمده است و بيش از 300 روايت  از ائمه اطهار به موضوع  و حقوق كودكان  پرداخته  شده است.

 وي گفت :ارزش و اهميت حقوق كودك در دين مبين اسلام براي همگي ما مشخص  و بديهي است اما وظيفه ما در اين خصوص  با توجه به اينكه از كل جمعيت كشور حدود 30% آن را كودكان تشكيل مي دهند  مهم و نيازمند شناسايي ظرفيت هاي بومي و لازم است .

وي با بيان اينكه در برخي از استانها براي احقاق حقوق  كودكان با معضلات جدي مواجه هستيم گفت : ازدواج در سنين كودكي ، سوء تغذيه ،كودكان خياباني ، كودكان كار ، حضانت كودكان براي آن دسته از كودكاني كه در خانواده هاي بدسرپرست زندگي مي كنند  از آسيب هاي اجتماعي است  كه ما با آن مواجهه هستيم

 وي همكاري بين دستگاهي استان در خصوص احقاق حقوق كودكان  را  در استان لرستان را خوب و مثبت  ارزيابي كرد و افزود : تقويت و حمايت از سازمانهاي مردم نهاد فعال در حوزه كودكان تا حدودي مي تواند كمك حال دستگاههاي اجرايي شود و از بروز خيلي ازمعضلات پيشگيري نمايند .

 در ادامه جلسه خانم سلاحورزي  مدير كل امور بانوان و خانواده گفت: بحث ساماندهي و استفاده از ظرفيت سازمان هاي مردم نهاد فعال در حوزه كودك به صورت هدفمند و در راستاي سياستها و اهداف مرجع ملي كنوانسيون حقوق كودك جهت پيشبرد اهداف  از برنامه اي كاري دفتر امور بانوان در سال 96 مي باشد .

سلاحورزي  نشاط و شادابي كودكان را جزء حقوق آنان دانست و گفت : در حال حاضر 16 شهر بازي  در استان وجود دارد كه از مجموع آنان سه واحدتعطيل و دوواحداستاندارد سازي شده  و يازده واحد از آنان از لحاظ استاندارد سازي در دست اقدام است  .

-          مقرر گرديد دستگاههاي اجرايي استان پيرامون فعاليت هاي مربوط  به حوزه كودك با دفتر امور بانوان و خانواده هماهنگي نموده و فعاليتها را ارئه دهند

-          مقررگرديد  كميته اي  تخصصي متشكل از اعضاي كارگروه  و افراد صاحب  نظر و همچنين  سمن هاي حوزه كودكان به منظور  ايجاد هماهنگي سياستها  و خط مشي هاي اجرايي مرجع كنوانسيون حقوق كودك در  استان تشكيل و نسبت به تصميم گيري و تدوين طرح جامعه و عملياتي بر اساس شاخص هاي تاييد شده از سوي مرجع كنوانسيون اقدام صورت گيرد.

-          مقرر گرديد دبير خانه پس از جمع بندي اولويت  بندي مسائل  و نيازهاي حوزه كودكان كميته اي با  رياست مديركل دفتر امور بانوان  و دستگاههاي مرتبط برگزار و راهكارهاي لازم را ارائه نمايد.

-          تشكيل اتاق فكر متشكل از اساتيد دانشگاه ها و مشاورين مجرب و حقوقدان در خصوص حقوق كودكان تا مستندات علمي  و نيازها و مشكلات اين حوزه را احصاءو در اختيار دبير خانه كار گروه قرار دهند.

-           احصاء بانك اطلاعاتي از كودكان بازمانده از تحصيل با ذكر علل و عوامل آن توسط  اداره كل آموزش و پرورش استان

-           تشكيل  كميته  كاري  حقوق كودك توسط  كانون پرورش فكري كودك و نوجوان و دبير خانه كميته در محل كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان مستقررگردد

-           احصاء بانك اطلاعاتي از كودكان بي سرپرست ،كودكان كار ، بدسرپرست و متكدي توسط سازمان  بهزيستي و كميته امداد امام خميني ( ره )

-          احداث و تقويت كتابخانه هاي مخصوص كودكان جهت ارتقاء سطح علمي و آگاهي آنان توسط اداره كل كتابخانه هاي  عمومي استان

-           بازرسي و نظارت بر شهر بازيها جهت ايمن سازي و استاندارد سازي وسايل ورزشي و بازي كودكان  توسط اداره كل استاندارد و شهرداري خرم آباد 

 

غايبين:  اداره كل:دادگستري، سازمان تبليغات اسلامي ،اداره كل اطلاعات ،  سازمان صدا و سيماي مركز استان، دانشگاه علوم پزشكي ، سازمان مديريت و برنامه ريزي استان،  فرماندهي تيپ 57 حضرت ابوالفضل ( ع )

 

 حاضرين " ، سازمان بهزيستي ،  بنياد شهيد و امور ايثارگران ، استاندارد ، سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري ، دفتر امور اجتماعي  ،آموزش و پرورش ، ،  ورزش و جوانان ،دانشگاه آزاد اسلامي ، كميته امداد امام خميني ( ره )، اداره كل فر هنگ و ارشاد اسلامي ، ثبت احوال، فرماندهي انتظامي استان ،تعاون ، كار و رفاه اجتماعي ، دانشگاه لرستان ، اداره كل زندانها و اقدامات تاميني

امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات ( 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal