دفتر امور خانواده و بانوان
اخبار
1398/10/01
ناهيد پرويزپور امروز صبح در هجدهمين كنفرانس تخصصي حقوق كودك كه در استانداري لرستان برگزار شد، اظهار كرد: از جمعيت يك ميليون و760 هزار و 649 نفري لرستان، 535 هزار و 573 كودك بين سنين صفر تا 18 سال هستند. ناهيد پرويزپور امروز صبح در هجدهمين كنفرانس تخصصي حقوق كودك كه در استانداري لرستان برگزار شد، اظهار كرد:  از جمعيت يك ميليون و760 هزار و 649 نفري لرستان،  535 هزار و 573 كودك بين سنين صفر تا 18 سال هستند.
ناهيد پرويزپور امروز صبح در هجدهمين كنفرانس تخصصي حقوق كودك كه در استانداري لرستان برگزار شد، اظهار كرد: از جمعيت يك ميليون و760 هزار و 649 نفري لرستان، 535 هزار و 573 كودك بين سنين صفر تا 18 سال هستند.
وي ادامه داد: كودكان 30 درصد جمعيت استان را تشكيل مي‌دهند كه از اين ميزان 52 درصد پسر و 48 درصد دختر هستند.
در لرستان كودكان كار توسط بهزيستي و اداره كار شناسايي شدند كه عده‌اي شناسنامه‌دار هستند و خدمات به آن‌ها ارائه مي‌دهند و تعدادي هم پشت نوبت هستند كه در معرض آسيب‌هاي مختلفي هستند كه مي‌توان به فرار آنان از مدرسه، خشونت‌هاي اجتماعي و كودك همسري اشاره كرد.
كودكاني كه از سوءتغذيه در استان رنج مي‌برند 7500 نفر هستند كه توسط علوم پزشكي و كميته امداد خدمات خوبي به آن‌ها ارائه مي‌شود؛ چالشي كه با آن‌ها مواجه‌ايم اين است كه اكثر اين كودكان در مناطق محروم و صعب‌العبور هستند و دسترسي به آن‌ها راحت نيست. هم اكنون 154 هزار و 919 نفر كودك زير 5 سال در استان داريم.
پرويزپور به مشكلات روان‌شناختي كودكان اشاره كرد و افزود: اين كودكان داراي خانواده‌هاي از هم گسيخته، والدين بد سرپرست، معتاد، زنداني و ... هستند كه با مشكلات روان‌شناختي مواجه‌اند.
مديركل امور بانوان استانداري لرستان اضافه كرد: در استان 66 هزار زن سرپرست خانوار در لرستان وجود دارد كه 24 هزار نفر آن‌ها زير 55 سال هستند و كودكان اين مادران در معرض آسيب خواهند بود.
وي از كمبود آموزش‌هاي مهارت محور در استان انتقاد كرد و با اشاره به اينكه متأسفانه اين مهارت‌ها در نظام آموزشي كمتر ديده شده است، عنوان كرد: اين مهارت‌ها شامل مهارت زندگي، تاب آوري كودكان و ... است كه بايد در نظام آموزشي ديده و به آن‌ها پرداخته شود.
پرويزپور با اشاره به اينكه كمبود فضاي رفاهي و تفريحي براي كودكان در استان ديده مي‌شود، گفت: همچنين 3000 كودك معلول و كم‌توان ذهني در استان داريم كه نيازمند فضاي فيزيكي تفريحي و مناسب‌سازي شهري هستند.
در فروردين‌ماه با سيل مواجه بوديم و آسيب‌هاي جدي وارد شد و مشكلات روحي كودكان مناطق سيل‌زده نيز مسئله‌اي است كه بايد موردتوجه قرار گيرد، يادآور شد: همچنين در بحث تغذيه مناسب كودكان با شير مادر گزارش‌هايي رسيده مبني بر اينكه برخي دستگاه‌هاي اجرايي استان با پاس شير مادر مخالف بوده و سنگ‌اندازي مي‌كنند.
نياز است مركز حمايتي، آموزشي و فرهنگي براي آموزش‌هاي ويژه كودكان در استان راه‌اندازي شود تا كودكاني كه دسترسي به خدمات آموزشي، بهداشتي و فرهنگي ندارد تحت پوشش قرار گيرند.
يكي از مطالبات كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان ايجاد سينما سيار بوده كه براي اين مهم نياز به يك دستگاه اتوبوس است.
مديركل امور بانوان استانداري لرستان بيان كرد: همچنين ايجاد شعبه يا دادگاه ويژه اطفال در استان ضروري بوده و نياز است دادگستري استان در اين مورد مساعدت داشته باشد.
وي گفت: رويكردمان پيشگيري، درمان، مقابله و بازتواني كودكان لرستاني است كه اين امر عزم ملي و استاني را ميطلبد

تعداد بازدید : 118
Powered by DorsaPortal